Bitcoin (BTC) madencilik zorluğu bu hafta sonu başka bir kayda değer düşüş için ayarlandı – bu, onu Haziran 2020 seviyesine çekiyor.

Bitcoin madencilik zorluğunun veya madencilik ödülleri için rekabet etmenin ne kadar zor olduğunun ölçüsünün, madencilik havuzu BTC.com’un 14:27 UTC’de tahmin ettiği gibi, iki günden daha kısa bir sürede yaklaşık %6 düşmesi bekleniyor .

Bu, toplamda altıdan bu yıl dördüncü en yüksek düşüş olacak ve yaklaşık %28’lik tarihi düşüşü takip edecek .

Ayrıca, bu değişiklik zorluk seviyesini 14.36 T’den 13.48 T’ye veya en son Haziran 2020’nin başında görülen benzer seviyeye indirecek ve BTC hala bir aralıkta takılı kalırken madencilerin bir kez daha daha fazla kazanmasına yardımcı olacak. Haziran 2020’de BTC, 9.000 USD’nin üzerinde işlem görüyordu. Bugün saat 14:29 UTC’de BTC 31.910 USD’den işlem görüyor ve bir gün içinde değişmedi. Fiyat bir haftada %3 düştü.

Özellikle, bu düzenleme, madencilik zorluğunun bu yıl Mayıs ortasında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 25.05 T’ye (ATH) ulaşmasının ardından art arda dördüncü düşüşü işaret edecek. Bu nedenle, şu anda öngörülen seviyeye düşmesi durumunda, ATH’den %46’lık bir düşüş anlamına gelecektir.

BitInfoCharts.com’a göre, hashrate veya ağın hesaplama gücü, önceki ayarlamadan bu yana yükselişte ve 15 Temmuz’a kadar on iki gün içinde %18 arttı. Ancak bu seviye hala görülen ATH’den %45 daha düşük. Mayıs ortasında.

Bitcoin madenciliği karlılığı da Haziran ayının sonundan bu yana arttı.

Bitcoin Madenciliği Zorluğu Bu Hafta Sonu Haziran 2020 Seviyesine Düşecek 102
1 THash/s için madencilik karlılığı USD/Gün, 7 günlük basit hareketli ortalama. Kaynak: Bitinfocharts.com

Bitcoin’in madencilik zorluğu, normal 10 dakikalık blok süresini korumak için her iki haftada bir (veya kesin olarak her 2016 blokta bir) ayarlanır. 15 Temmuz’daki 7 günlük basit hareketli ortalama blok süresi, 2 Temmuz’da kaydedilen 17 dakikadan fazla olan 10.46 dakikaydı.

Bu arada, ByteTree’ye göre, geçtiğimiz haftalarda madenciler yeni üretilen BTC’yi harcamayı bıraktılar ve bunun yerine daha fazla coin tutuyorlar .

Bitcoin Madenciliği Zorluğu Bu Hafta Sonu Haziran 2020 Seviyesine Düşecek 103
Kaynak: terminal.bytetree.com, 14:31 UTC

Tüm bunlar, endüstrinin bu bölümünde devam eden hükümet baskısı nedeniyle , Çin’den gelen madencilerin kitlesel göçü sırasında oluyor .

Ancak, yeni veriler tarafından Alternatif Finans Cambridge Merkezinde de Cambridge Hakim Business School Çin’in hashrate zaten madencilik fiili darbe öncesinde bir “bir süre önemli bir düşüş” olmuştu önerdi. Toplam Bitcoin madencilik gücündeki payı, tahminlere göre Eylül 2019’daki %75,5’ten Nisan 2021’de %46’ya düştü. Bu arada, ABD ve Kazakistan’ınkiler yükseliyor.